O spoločnosti

Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), členom Fóra Európskych respirologických společností (FERS). SPFS má v súčasnosti 440 členov, jej cieľom je vytvárať podmienky pre rozvoj odboru pneumológia a ftizeológia, zvyšovať odborné znalosti jej členov, zaisťovať vzdelávacie programy, ako aj podporovať vedeckovýskumnú činnosť v odbore.

spfs

Právnik radí

Právnik radí

Zdravotníci, ktorí plánujú absolvovať rezidentské štúdium, opäť dostávajú možnosť vzdelávať sa nielen v nemocniciach, ale aj v ambulanciách všeobecných lekárov a špecialistov. Tento krok umožňuje novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Ide o zmenu, ktorá prináša rezidentom väčšiu flexibilitu vo výbere pracoviska, a zároveň podporuje zapojenie ambulantného sektora do vzdelávacieho procesu.

Viac sa dočítate tu.

Pacient so strelnou zbraňou v čakárni alebo ambulancii môže prirodzene vyvolať obavy o bezpečnosť ostatných pacientov aj zdravotníckeho personálu. Keďže držiteľ zbrojného preukazu má právo nosiť zbraň so sebou, ide o situáciu, s ktorou sa lekári môžu vo svojej praxi stretnúť. Ak lekár vie, že pacient má pri sebe zbraň, ako by mal v takejto situácii postupovať? Má právo požiadať pacienta, aby zbraň odložil, a ak áno, na aké právne predpisy sa môže odvolať? Vypočujte si podcast od odborníkov na medicínske právo.

Viac sa dočítate tu.

Dňa 11. decembra 2024 bola prijatá zásadná novela zasahujúca do právnej úpravy niektorých zákonov, ovplyvňujúc fungovanie zdravotníckeho sektora, najmä v súvislosti so zabezpečením dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Táto novela zavádza nové právne inštitúty, povinnosti a sankcie, ktoré majú zásadný dopad na zdravotníckych pracovníkov. Prinášame prehľad kľúčových zmien a ich dôsledkov.

Viac sa dočítate tu.

Predpisovanie liekov je regulované viacerými striktnými pravidlami a v niektorých prípadoch to vie byť poriadna alchýmia. Pre správne predpísanie liekov je rozhodujúcim aspektom korektné vypísanie lekárske predpisu/preskripčného záznamu. Zákon o liekoch presne stanovuje údaje, ktoré musia byť obsahom predpisu. Veľmi dôležitým údajom je diagnóza pacienta. Uvedenie diagnózy v lekárskom predpise je jeho súčasťou bez ohľadu na to, či sú lieky predpisované genericky alebo nie. Práve v prípadoch generického predpisovanie liekov vystupuje dôležitosť uvedenia diagnózy na recept do popredia.

Viac sa dočítate tu.

Predpísané lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny si môže pacient vybrať v akejkoľvek lekárni alebo výdajni. Rozhodnutie je na ňom. Môže sa však stať, že mu lekár odporučí, do ktorej lekárne by mal ísť, keďže od nej má, ale i nemusí mať, províziu. Viac o téme odporúčania výberu lekárne sa dozviete v podcaste mediPRÁVNIK.

Viac sa dočítate tu.

Slovensko sa nachádza na križovatke, kde treba nájsť rovnováhu medzi efektívnou prevenciou a udržateľnosťou zdravotného systému. Zníženie počtu preventívnych prehliadok nie je len administratívnym krokom, ale snahou o modernizáciu a racionalizáciu zdravotnej starostlivosti. Dlhodobo patríme v EÚ medzi krajiny s najvyšším počtom návštev lekárov. Mnohé z týchto návštev sú však formálne a duplicitné, čo zbytočne zaťažuje kapacity, ktoré by mohli byť venované akútnej starostlivosti. Cieľom navrhovaných legislatívnych zmien, ktoré sa týkajú frekvencie preventívnych prehliadok, je ušetriť zdroje a investovať ich tam, kde môžu priniesť najväčší prínos – do kvalitnej diagnostiky a efektívnej liečby. V článku predstavujeme tieto navrhované zmeny.

Viac sa dočítate tu.

Pacient, u ktorého došlo následkom zdravotníckeho výkonu  k poškodeniu jeho zdravia, sa môže obrátiť na súd a domáhať náhrady škody za nemajetkovú ujmu alebo ujmu na zdraví. Nemôže tak urobiť kedykoľvek, ale v určitom čase. Právna úprava totiž rieši premlčacie doby. Sú rôzne pri nároku na náhradu finančnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu a tiež pri nároku na náhradu škody na zdraví. V podcaste sa dozviete aj to, kedy začína plynúť daná lehota a aké skutočnosti musia nastať, aby bolo možné sa  domáhať náhrady škody.

Viac sa dočítate tu.

V praxi sa stáva, že neatestovaný lekár zaradený v špecializačnom štúdiu ošetruje pacientov a lekársku správu opečiatkuje pečiatkou lekára - svojho garanta, ktorý má ukončené špecializačné štúdium, avšak nie je pri ošetrení pacienta prítomný. V podcaste si povieme, ako je to s používaním spomenutej pečiatky a ak ju použije neatestovaný lekár, či ide o správne vedenú zdravotnú dokumentáciu.

Viac sa dočítate tu.

V rámci vzdelávacieho procesu sa rodičia a školy často stretávajú s otázkou ospravedlňovania neprítomnosti žiakov z dôvodu ochorenia. Školský zákon jasne vymedzuje situácie, kedy je potrebné predložiť lekárske potvrdenie o chorobe, najmä pri dlhšej neprítomnosti dieťaťa v škole, či škôlke. Tento článok sa zameriava na vysvetlenie pravidiel týkajúcich sa predkladania potvrdení o chorobe, povinností lekárov a rodičov, a na dôležitosť vzájomnej spolupráce medzi školami, rodičmi a zdravotníckymi zariadeniami v kontexte legislatívnych zmien účinných od 01.06.2024.

Viac sa dočítate tu.

V článku sa budeme venovať právnej úprave odstupného a odchodného v zmysle Zákonníka práce. Tieto dva nároky zamestnancov pri skončení pracovného pomeru sú kľúčové, pretože zabezpečujú finančnú kompenzáciu v závislosti od dôvodu ukončenia pracovného pomeru. Poskytneme prehľad paragrafov venovaných týmto témam a objasníme situácie, v ktorých zamestnancovi vzniká nárok na tieto dávky. Špeciálnu pozornosť budeme venovať aj rozdielom medzi odstupným a odchodným a podmienkam, za ktorých môže byť zamestnancovi poskytnuté.

Viac sa dočítate tu.

Strana 1 z 4